ست کردن رنگ لباس همیشه به معنی هم رنگ پوشیدن نیست!

ست رنگی لباس

ست کردن رنگ لباس همیشه به معنی هم رنگ پوشیدن نیست!زمان مطالعه: ۵ دقیقه

هماهنگ کردن رنگها یکی از  مهم ترین ویژگی در ست کردن رنگ لباس ما میباشد. از آنجایی که رنگ ها در ارتباط با هم هستند و هر کدام با نشستن در کنار دیگری ویژگی خاصی پیدا می کنند، موضوعِ درک ارتباط بین رنگ ها از اهمیت بسزایی برخوردار می شود. درنتیجه استایل و یا ست کردن رنگ لباس ما حرفه ای تر، آسان تر و سرگرم کننده می شود. پس بهتر است برای ست کردن رنگ لباس خود دانشمان را درباره رنگ ها بالا ببریم.

اصول مهم در ست کردن رنگ لباس مناسب خود

برای درک بهتر ارتباط رنگ ها با هم ، ابتدا باید چرخه رنگ را بشناسیم!
چرخه رنگ ، ابزار کلیدی در هماهنگی رنگ هاست ، ما نیز میتوانیم از این ابزار برای ست کردن رنگ لباس های خود کمک بگیریم و رنگ لباس هایمان را با یکدیگر هماهنگ کنیم.

چرخه به این صورت عمل میکند که ابتدا دو رنگ اصلی مجاور با هم ترکیب و یک رنگ فرعی در بین خود میسازند. برای مثال ، قرمز و زرد رنگ های اصلی هستند و رنگ فرعیِ نارنجی را می سازند ، زرد و آبی رنگ های اصلی هستند و رنگ فرعیِ سبز را می سازند ، آبی و قرمز رنگ های اصلی هستند و رنگِ فرعی بنفش را میسازند.

سپس یک رنگ اصلی با فرعی مجاور خود رنگ فرعی بعدی را می سازد و همینطور این چرخه با ترکیب رنگهای فرعی مجاور هم ادامه می یابد و رنگ های هم خانواده یا مشابه را تشکیل می دهند.در شکل روبرو چرخه ی رنگ به زیبایی نمایش داده شده است.


رنگ های هم خانواده

هماهنگ کردن این رنگ های هم خانواده، چه در ست کردن رنگ لباس و چه در ست کردن رنگ منسوجات خانگی ، به علت نزدیکی رنگ ها به هم ، راحت اما بسیار حرفه ای است ، این ترکیب رنگی آرامبخش و دلپذیر است بخصوص اگر از ارزش ها (روشنی و تیرگی) وشدت های ( براقی/ خلوص وماتی) گوناگون رنگ ها استفاده شود.
کالیته روبرو رنگ های هم خانواده زرد و بنفش را به ما نشان می دهد.

( کالیته زیر از ترکیب زرد با رنگ های فرعی همجوارش ایجاد شده است که میتوان بر اساس آن انتخاب های مناسبی برای ست کردن رنگ لباس خود داشته باشیم. )

در  کالکشن تابستان درس ایگو از این تئوری برای ست کردن رنگ لباس ها استفاده شده است.

محصولات پیشنهادی درس ایگو به شما :


رنگ های مکمل

هر رنگ تنها دارای یک رنگ مکمل است وجایگاه رنگ های مکمل در چرخه رنگی دقیقا نقطه مقابل یکدیگر قرار دارد.

این رنگها برجسته ترین و شادترین ترکیبات رنگی هستند که اگر با مقادیر نامساوی با هم ترکیب شوند ، هماهنگ می شوند و ترکیب زیباتری را ایجاد می کنند. اگر می خواهید یک انتخاب جسورانه ودارای کنتراست در ست کردن رنگ لباس هایتان داشته باشید میتوانید از این تئوری استفاده کنید، به طوری که رنگ قوی با حجم کمتر و رنگ ضعیف با حجم بیشتر به کار برده شود.

نکته ی مهمی که در ست کردن رنگ لباس خود باید رعایت کنید توازن رنگ هاست، رنگ ها علاوه بر مشخصات ذکر شده دارای وزن و حجم هستند. برای مثال رنگی مانند مانند قرمز حتی اگر بسیار کم استفاده شود اثر بسیار روشن و قوی خواهند داشت.
توازن وهماهنگی رنگ در ست کردن رنگ لباس به این معناست که رنگ ها را به گونه ای انتخاب کنیم که هر زمانیکه به آن ها می نگریم احساس کنیم به یکدیگر تعلق دارند و با هم در ارتباط هستند ، نه اینکه به صورت لکه های پخش شده ای روی اندام ظاهر شوند!


ست کردن رنگ لباس با استفاده از یک رنگ :

در این روش تمام لباس هایتان تک رنگ است ولی با شید های مختلف ( رنگ های تیره تر و روشن تر ) یا سایه روشن.

شید تیره تر را در قسمتهایی از ست کردن رنگ لباس خود استفاده کنید که از اهمیت کمتری برخوردار است و در قسمتهایی از لباستان که پراهمیت میباشد و دوست دارید بیشتر چشم ها را به خود جذب کند از رنگ روشن تر استفاده کنید.

جالب اینجاست اگر شما ریز اندام هستید ، ترکیبات تک رنگ به شما کمک می کنند که درشت تر به چشم بیایید!

شما میتوانید با مراجعه به مقاله   تاثیر رنگ ها در تیپ اندامی افراد اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشید!

در ست کردن رنگ لباس خود با استفاده از یک رنگ میتوانید با رنگ های خاکستری ، مشکی و یا سفید به راحتی ست کنید. راهی آسان و راحت برای خوش پوشی!

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *