پیش بینی روند مد عاملی تأثیر گذار بر موفقیت صنعت فشن و دنیای مد!

پیش بینی روند مد

پیش بینی روند مد عاملی تأثیر گذار بر موفقیت صنعت فشن و دنیای مد!زمان مطالعه: ۶ دقیقه

پیش بینی روند مد یک حرفه ی بازاریابی وتخصص جهانی است که بر روی مد وترندی که در آینده قرار است بوجود بیاید تمرکز دارد و تنها افراد با تجربه وحرفه ای میتوانند در این حرفه موفق باشند.

پیش بینی کننده مد کسی است که با استفاده از عوامل مختلف تمام چیز هایی که در دنیای مد وفشن قرار است رخ دهد از جمله رنگ ها، پارچه ها، بافت ها، منسوجات، اکسسوری، پاپوش ها ودیگرسبک ها را پیش بینی می کند.

پیش بینی روند مد بر تمام سطوح صنعت مد ازجمله اوت کوتور، لباسهای آماده و بازار های انبوه تأثیر می گذارد.

پیش بینی روند مد1

آیا پیش بینی کنندگان روند مد پیشگو هستند؟!

پیش بینی کنندگان مد پیشگو یا غیب گو نیستند! آنها بسیار هوشمندانه از شما برای پیش بینی مد درآینده استفاده میکنند.آنها به دنبال پیش بینی خلق، رفتار و عادتهای خرید شماهستند.

آنها میخواهند دلیل خرید هایتان را با استفاده از روحیات و باور های شما شناسایی کنند!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از منابع اطلاعاتی آنها دنیای مجازی شما است، دنیایی که در آن، شما سبک زندگی خود را با عکسها ،غذاها، اتومبیلها، رنگ ها، لباس ها، مدل مو، آرایشتان و… به اشتراک می گذارید.

 یکی دیگر از منابع اطلاعاتی آنها استفاده از کالکشن های طراحان برتر دنیا، ایونت ها، ران وی ها و لباس های سلبریتی ها در دنیای مد و فشن است.

متخصصین پیش بینی کننده روند مد، باید با استفاده از علم جمعیت شناسی، روانشناسی، جامعه شناسی و همچنین با بررسی تأثیرات مثبت ومنفی ناشی از اقتصاد، سیاست، محیط زیست و فرهنگ بر بازار مد و مصرف کنندگان مد به جمع آوری، طبقه بندی و درنهایت به پردازش اطلاعات بپردازند.

پیش بینی روند مد-2
پیش بینی روند مد3

فرایند تخصصی پیش بینی روند مد

فرایند پیش بینی روند مد به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

  • درک دیدگاه کامل در کسب و کار و صنعت مد
  • جمع آوری مشخصات مشتریان هدف و همچنین طبقه بندی آنها
  • جمع آوری اطلاعات در مورد کالاهای موجود در بازار
  • پردازش وتحلیل اطلاعات
  • تعیین ترند

و در نهایت معرفی کالای مناسب برای شرکت ومشتری هدف

پیش بینی روند مد4

پیش بینی روند مد وانواع آن در بازار مد

پیش بینی روند مد به دو صورت بلند مدت و کوتاه مدت وجود دارد:

کوتاه مدت:

پیش بینی مد کوتاه مدت بر روی ایونت های جاری داخلی و بین المللی متمرکز است و بخصوص بر فرهنگ عامه تمرکز دارد. این فرایند بیشتر رویداد های جاری درهنر، علم و فن آوری را مورد بررسی قرار می دهد تا بتواند ترند های احتمالی در ماههای آینده را با توجه به پالت رنگ و پارچه هایی که می تواند با مشتریان ارتباط برقرار کند، تشخیص دهد.
در این روش شرکتهای پوشاک یک یا چند سرویس را فقط برای اسکن بازار و گزارش پیشرفت در زمینه رنگ، پارچه وسبک قرار می دهند.

پیش بینی روند مد-کوتاه مدت

بلند مدت:

پیش بینی مد بلند مدت قدم در راه گسترده تری از صنعت مد وفشن میگذاردو به استراتژی توسعه وگسترش شرکت ها وکارخانجات، تصمیم گیری های مربوط به تغییر موقعیت یا گسترش خطوط تولید محصول و احیای برندها کمک می کند. پیشبینی مد بلند مدت فرایندی از تجزیه و تحلیل ترند هاست و می تواند توسط بررسی منابع مختلف به اطلاعاتی جهت پیش بینی مد برای بیش از ۲سال آینده بپردازد.
پیش بینی کنندگان مد بلند مدت مدیران هستند،آنها با کمک تغییرات عمده در جمعیت شناسی، تغییرات صنعت مد و ساختار بازار، انتظارات مشتریان، ارزش ها وانگیزه های خرید، تحولات جدید در تکنولوژی ودانش، تغییرات سیاسی و فرهنگی واتحاد فرهنگی بین بعضی کشور ها را شناسایی میکنند و با تجزیه و تحلیل و دسته بندی آنها ترند آینده را پیش بینی و عرضه می کنند.
بسیاری از مشاوران بازار یابی به صورت تخصصی در زمینه پیشبینی مد بلند مدت تمرکز دارند و باشرکت در نمایشگاه های تجاری و ایونت ها به صنعت مد در مورد هر چه که بر نیاز های مصرف کنندگان وفروشندگان تأثیر می گذارد وجایگاه مناسب آنها خبر می دهند.

  آبی کلاسیک،رنگ سال 2020 یا 1399
پیش بینی روند مد-بلندمدت1
پیش بینی روند مد-بلندمدت2

مد و فشن در ایران

سوال مهمی در ذهنمان ایجاد می شود که با این همه گستردگی در دنیای مد وفشن، پیش بینی مد در ایران چه روندی را طی میکند؟ آیا ایران جایگاهی در صنعت مد وفشن دارد؟ آیااصلا در ایران بازار مد وجود دارد؟ این مد از کجا می آید و چگونه پیش بینی میشود؟
همانطور که گفته شد عوامل مختلف سیاسی، مذهبی، فرهنگی واقتصادی و… بر پیشبینی روند مد و صنعت مد تأثیر مستقیم می گذارد. در ایران هم این دلایل بی تأثیر نبوده است و این موضوع باعث شده است که روند مد به گونه ای متفاوت وخاص تر از بقیه دنیا در ایران وجود داشته باشد.
در ایران، صنعتی به نام صنعت مد و فشن وجود ندارد ولی با این وجود گروه های مردمی در طبقات مختلف فرهنگی، اجتماعی ،سیاسی واقتصادی، با توجه به سطح و طبقه ای که درآن قرار دارند با مدهای روزدنیا پیش می روند.
به طور کلی حجم عظیمی از بازار پوشاک ایران را لباس های چینی با کیفیت بسیار پایین وکپی، لباس های نخی بنگلادشی ، پوشاک ترک و… تشکیل داده اند که لباس های ترک نسبت به بقیه مرغوب تر هستند.
ولی همان لباس های ترکی هم که وارد ایران می شود لباس های استوک یا محصولات نامرغوب تربرندهای ترک است.
ودرصد بسیار کمی از بازار پوشاک ایران را برندهای سطح بالای ایرانی تشکیل می دهد و مد به گونه ای که بتواند پیش بینی شود در ایران وجود ندارد.
ما باید بتوانیم با شناخت نیازها وسلیقه ی مردم، خلاقیت در طراحی و با بالا بردن کیفیت منسوجات مورد استفاده در صنعت پوشاک ،اعتماد از دست رفته مردم را بدست آوریم و در دنیای جذاب مد وفشن به رقابتی تآثیر گذار در جهت بهبود روند مد در کشورمان به فعالیت بپردازیم.

برگرفته از:

  • https://en.wikipedia.org/
  • http://www.fibre2fashion.com/

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *