طراح مد کیست؟ طراح لباس کیست؟ (طراح مد vs طراح لباس )

طراح مد کیست؟ طراح لباس کیست؟ (طراح مد vs طراح لباس )

طراح مد کیست؟ طراح لباس کیست؟ (طراح مد vs طراح لباس )زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تفاوت طراح مد و طراح لباس چیست؟

صنعت مد با وجود ناپایدار بودن، صنعتی پویا و هیجان انگیز است. در این صنعت پر زرق و برق، با اینکه فرصت‌های مختلف کاری وجود دارد، رقابت و استرس شدیدی نیز حس می‌شود. تعداد افرادی که در این صنعت به عنوان طراح مد و لباس کار می‌کنند و علاقه مندند تمرکزشان را بر تولید پوشاک قرار دهند، بسیار زیاد است.

یکی از متداول‌‌ترین باور‌ها در دنیای مد و فشن، یکسان دانستن شغل طراح لباس با طراح مد است که در این مقاله قرار است پس از بررسی ویژگی های هر کدام به تفاوت‌ طراح مد و طراح لباس نیز بپردازیم.

طراح مد کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

طراح مد کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

طراحان مد با الهام گرفتن از منابع بسیاری مانند فرهنگ، تاریخ، طبیعت، آثار هنری و… اقدام به طراحی می‌کنند. طراحان مد فقط سازندگان مد نیستند. آن‌ها درگیر تمام مراحل طراحی، تولید و عرصه لباس هستند. آن‌ها سبک‌ها را پیش بینی و طراحی می‌کنند. علاوه بر آن، طراحان مد فقط در طراحی لباس تخصص ندارند و لوازم جانبی مانند کیف، کفش، کلاه، عینک و… را برای تکمیل طرح‌های منحصر به فرد خود طراحی می‌کنند. مدت زمان ماندگاری طرح ها معمولاً یک فصل است و طراحان مد باید به طور مدام برای فصل های بعدی show برگزار کنند و به دنبال خریداران باشند، به همین دلیل طراحان مد موفق به طور پیوسته درحال مطالعه هستند و باید به سلیقه و احساسات مشتریان خود اهمیت دهند. طراحان مد تلاش می‌کنند ایده‌ها و محصولاتی را خلق کنند که برای مصرف کنندگان در آینده‌ای نزدیک از جذابیت بالایی برخوردار باشد.

شناخت افراد فعال سر شناس در صنعت مد و فشن مانند Tom Ford، Emilio Pucci ، Donna Karan ، Betsey Johnson  و … می‌تواند به شما در آشنایی بیشتر با ویژگی‌های طراح مد کمک کند.

طراح لباس کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

طراح لباس کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دنیای طراحان لباس در مقایسه با طراحان مد بسیار متفاوت است. طراحان لباس وظیفه هدایت روند خاصی را ندارند و زندگی حرفه ای طراحان مد که کاملاً شگفت انگیز و البته بسیار سخت هم هست را تجربه نمی‌کنند. طراحان لباس معمولاً در شرکت‌های تولید پوشاک به صورت عمده و یا با برندهای مختلف کار می‌کنند و احتمالاٌ با تیم خلاق دیگری مشغول کار هستند. معمولاً در این تیم، فردی به عنوان سرپرست طراحان که بسیار خلاق هست، وجود دارد که نمونه طراحی افراد دیگر تیم را جهت تایید و تصویب و یا تغییر نهایی بررسی می‌کند. طراحان لباس معمولاً از احساسات حرفه ای خود در ساخت و طراحی لباس استفاده میکنند، بنابراین تخصص یا زندگیِ کاری آن‌ها پیرامون لباس که ستون فقرات صنعت مد محسوب می‌شود، می‌چرخد.

طراحان مد و طراحان لباس، هدف مشترکی دارند!

هدف مشابه و مشترک طراحان مد و طراحان لباس، تولید لباس است. هر دو دسته باید انواع جنس پارچه‌ها را بشناسند و بدانند هر طرحی مناسب چه پارچه‌ای است، با این حال، تفاوت‌های کلیدی بین این دو حرفه وجود دارد که در ادامه تفاوت‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تفاوت طراحی مد و طراحی لباس (طراحی مد vs طراحی لباس )

رودخانه ای وسیع در مقابل شاخه ای از آن

اگر طراحی مد را یک رودخانه در نظر بگیریم، طراحی لباس فقط انشعابی از این رودخانه تلقی می‌شود. این به معنای کم بودن ارزشِ کارِ طراح لباس نیست و هدف تشبیه تفاوت دنیای طراح مد و طراح لباس می‌باشد.

  • طراح مد، باید دانش کامل‌تری از زمینه‌های مختلف طراحی، کیفیت، الگوهای رنگ، انتخاب پارچه و حتی تجارت داشته باشد، در حالیکه طراح لباس لزوماً نیاز نیست راجع به تجارت اطلاعات زیادی داشته باشد.
  • طراحی مد، به طور کلی در همه‌ی قسمت‌های مختلف پوشاک حضور دارد، در حالیکه طراحی لباس دسته خاصی از لباس‌ها را در برمی‌گیرد.
  • طراح مد برای عموم جامعه طراحی می‌کند و روند مد را تعیین خواهد کرد، درحالیکه طراح لباس عمدتاً در طراحی لباس‌های مناسب برای دسته های مختلفی از افراد مانند کودکان و نوجوانان تا لباس‌های مردانه و زنانه و یا لباس‌های مناسبتی ویژه مانند تئاتر، فیلم یا سریال ها و حتی طراحی پوشش سازمانی شرکت های مختلف صورت می‌گیرد.
  • طراحان لباس برخلاف طراحان مد، معمولاً با همکاری طراحان و یا مدیران اجرایی کار میکنند و به صورت شخصی کار نمی‌کنند.

طراح مد شوم یا طراح لباس؟

طراح مد شدن پیشنهاد مناسبی برای شماست اگر:

  • به دنبال محیطی هستید که همیشه در حال تغییر باشد.
  • توانایی تحمل استرس بالا و شرایط اولیه طراح مد شدن را دارید.
  • به دنبال فرصت کار با افراد پویا هستید.
  • علاقه‌‏مند به کسب ثروت و شهرت مستقل حرفه ای نیز هستید.
چطور طراح مد شوم؟ - مراحل تبدیل شدن به طراحان مد

طراح لباس شدن پیشنهاد مناسبی برای شماست اگر:

  • به دنبال یک محیط کار سنتی‌تر و بدون استرس بالا هستید.
  • به ویژگی‌ها و شرایط کاری طراح لباس شدن که گفته شد علاقه مندید.
چطور طراح لباس شوم؟ - مراحل تبدیل شدن به طراحان مد

در هر صورت، اگر به صنعت مد علاقه مندید و تمایل دارید آثارتان را در کت واک‌ها و تنِ مانکن‌ها ببینید، می‌توانید رویاهای خود را در صنعت طراحی تحقق بخشید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *